Inzerce psů, psí inzerce
Přihlášení / Registrace

Australský silky teriér

Inzeráty plemene: Australský silky teriér

Popis plemene: Australský silky teriér

Australský silky teriér (Australský hedvábný teriér, Australian Silky Terrier)

Povaha plemene

Australský silky teriér má všechny znaky větších teriérů. Je to ostražitý hlídač, nebojácný, výkonný a čilý pes. Je veselý, temperamentní, ale snadno ovladatelný a přizpůsobivý. Snadno a rychle se učí, a proto je vyhledáván pro agility i jiné psí sporty, které ho baví. Je to ideální pes do rodiny, nekonfliktní, perfektní společník, který má rád děti a miluje přítomnost člověka. Někdy má ovšem sklon k dominanci. Na rozdíl od jorkšíra je australský silky teriér více povahově nezávislý.

Popis australského silky teriéra

Je to nižší pes střední délky, ale je dobře stavěný a má kompaktní a noblesní vzezření. Má dostačující tělesnou konstrukci a hmotnost na to, aby mohl likvidovat domácí hlodavce. Průměrná výška v kohoutku je 23 cm a váha asi 3,5 až 4,5 kg. Hlava je středně dlouhá a mozkovna plochá. Nosní houba je černá, pysky pevné, přiléhající. Má silné čelisti a zuby s nůžkovým skusem. Oči má australský silky teriér malé, oválné s co nejtmavším odstínem. Uši jsou malé, ve tvaru písmene V a jsou nasazené vysoko na lebce. Jsou neseny vztyčené. Elegantní, středně dlouhý krk ladně přechází do plecí. Hřbetní linie je rovná, bedra silná a hrudník středně široký a hluboký. Žebra jsou klenutá a dosahují až k bedrům. Ocas je vysoko nasazený, vztyčený a bez praporců. Nesmí být stočený do kroužků. Hrudní končetiny jsou rovné s oblými kostmi, pánevní končetiny jsou dobře vyvinuté se správně zauhlenými koleny a hlezny. Srst je hedvábná na dotyk, rovná, jemná a lesklá. Nesmí být tak dlouhá, aby bránila v pohybu, zpravidla je její délka 13 až 15 cm. Jsou akceptovány všechny odstíny modré a tříslové, nesmí se u nich vyskytovat bílá a stříbrná. Průměrný věk je 14 let.

 

Charakteristika plemene: Australský silky teriér

FCI-Standard č. 236 / 25. 05. 2005/ GB

AUSTRALIAN SILKY TERRIER, Australský Silky teriér

Země původu: Austrálie

Datum publikace původního platného standardu:  19.04.2005.             

Využití: Teriér.

Klasifikace F.C.I.: Skupina 3 teriéři. Sekce 4 Toy teriéři. Bez pracovních zkoušek.

Celkový vzhled

Pes je kompaktní, středně nízko posazený, střední délky, elegantní stavby těla, ale s dostatečnou substancí, takže působí oprávněně dojmem, že je schopen ulovit a zabít nežádoucí hlodavce v domě.    Dělená hladká a hedvábná srst působí pěstěným dojmem.

Chování/ temperament

Musí projevovat charakteristické povahové vlastnosti teriérů, ztělesňuje horlivou ostražitost, činorodost, zdraví a výkonnost.

Hlava

Střední délky, poněkud kratší od špičky nosu k  spojnici očí než od spojnice očí k týlnímu hrbolu.  Hlava musí být silná a vyjadřovat povahu teriéra, mezi ušima je střední šířky.

Lebeční partie

Mozkovna: Plochá, mezi očima není vyplněná, s jemnou hedvábnou chocholkou, která nespadá přes oči (dlouhá spadající srst na tlamě nebo lících se přísně postihuje).

Obličejová partie

Nosní houba: Černá.

Pysky: Pevné a dobře přiléhající.

Čelisti / zuby:  Silné čelisti, zuby rovnoměrně uspořádané a ne stěsnané, horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky (nůžkový skus).

Oči: Oči by měly být malé, oválné, nikdy kulaté ani vystupující; musí být co nejtmavší barvy s inteligentním a chytrým výrazem.

Uši: Uši by měly být malé, ve tvaru písmene V, jemné kůže, nasazené vysoko na lebce. Jsou neseny vztyčené a bez dlouhé srsti.

Krk

Středně dlouhý, elegantní, lehce klenutá linie šíje ladně přecházející do plecí.  Dobře pokrytý dlouhou hedvábnou srstí.

Trup

Středně dlouhý a v ve správném poměru s výškou psa.

Horní linie

Vždy rovná horní linie (v postoji i v pohybu).  Pronesená nebo vyklenutá horní linie je vážná vada.

Bedra

Silná.

Hrudník

Střední hloubky a šířky.

Žebra

Dobře klenutá, dosahující dozadu až k silným bedrům.

Ocas

Přednostně kupírovaný, vysoko nasazený, nesený vztyčený, ale ne přehnaně vesele. Neměly by ho pokrývat žádné praporce. Je-li nekupírovaný, první tři obratle jsou neseny vzpřímeně nebo lehce zahnuté, ale ne zatočené nad hřbet.   Ocas nesmí kroužkovat.  Délka musí harmonicky ladit s celkem.  V souladu s popisem musí být kupírovaný i nekupírovaný ocas zcela prost jakýchkoliv praporců.

Končetiny

Hrudní končetiny

Hrudní končetiny mají elegantní, kulaté kosti, jsou rovné a dobře postavené pod tělem, bez známek slabosti v zápěstí.

Plece: Jemné a dobře vzad uložené, spolu s dobře zaúhlenou pažní kostí těsně přiléhají k žebrům.

Lokty: Nejsou vtočené dovnitř ani vybočené ven.

Pánevní končetiny

Stehna: Musí být dobře vyvinutá.

Kolena: Měla by být správně zaúhlená.

Hlezna: Dobře zaúhlená.  Při pohledu zezadu jsou hlezna nízko nad zemí a navzájem rovnoběžná.

Tlapy

Malé, s dobře vyvinutými polštářky, kočičí, s těsně uzavřenými prsty, drápy musí být černé nebo velmi tmavé.

Chody/ pohyb

Pohyb musí být volný a přímočarým, bez známek ochablosti v plecích nebo loktech. Tlapy ani nadprstí nesmí být vybočeny ven ani vtočené dovnitř.  Pánevní končetiny musí vykazovat silný posuv, přičemž kolena a hlezna jsou velmi pružná.  Při pohledu zezadu nesmí být pohyb příliš úzký ani příliš široký.

Osrstění

Srst

musí být hladce přiléhající a jemná, její textura je hedvábná.  Délka srsti nesmí být taková, aby omezovala pohyb psa a nesmí také zcela zakrývat pohled pod psem (musí umožňovat zahlédnout denní světlo při pohledu pod psem).  Tlapy hrudních a pánevních končetin nesmí být pokryty dlouhou srstí.

Barva

Přijatelné jsou všechny odstíny modré a tříslové; čím sytější a bohatší tyto barvy jsou a čím jasněji jsou definované, tím lépe.  Stříbrná a bílá jsou nepřijatelné.  Modrá na ocasu musí být velmi tmavá.  Stříbřitě modrá chocholka nebo chocholka v jelení barvě je žádoucí.  Rozložení modré a tříslové je následující: tříslová kolem základny uší, tlamy a po stranách lící. Modrá od základny mozkovny až po špičku ocasu, stéká dolů po hrudních končetinách téměř až k zápěstí a dolů po stehnech a lýtkách až k hleznům; Tříslová probíhá v linii dolů přes kolena a od zápěstí a hlezen k prstům a kolem řiti.  Modrá barva trupu nesmí mít odstíny ani nádech tříslové ani bronzové. Tříslové znaky musí být čisté, nesmí mít uhlové odstíny. Černá barva je povolena u štěňat, ale musí být přebarvena na modrou barvu do věku 18 měsíců věku.

Velikost

Výška  

Psi: 23 až 26  cm (9 až 10") v kohoutkuFeny mohou být trochu menší.

Hmotnost

Hmotnost musí být ve správném poměru s výškou.

Vady

Jakákoliv odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti. Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

 

Inzeráty plemene: Australský silky teriér